Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you want to keep track of your workout, a sport watch is a great choice. One of the available strap colours is black.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Garmin Descent Mk2S is £752.60. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A sport watch isn't just a great tool to optimise your workout but is also useful in your everyday life. You can, among other things, keep track of your steps and be reminded when it's time to move about a bit.
If you want to climb a mountain or predict bad weather, then you'd be interested to hear that this model has a built-in barometer that measures air pressure. Use the built-in heart rate monitor to keep track of your workout progress.
If you are interested in buying this model from Garmin you'd be interested to know that you can currently buy it for £753.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Descent Mk2S |
| Brand | Garmin |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Others |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.2 " |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | MIP |
| Screen Resolution | 240x240 |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Internal | |
| Storage | 32GB |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-26 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Fiber-Reinforced Polymer |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Brown, Black, Blue |
| Colour (Strap) | Blue, Black, Brown |
| Glass Type | Sapphire |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | ANT+, Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 14.2 mm |
| Width | 30.4 mm |
| Height | 43.0 mm |
| Width (Strap) | 20.0 mm |
| Weight | 60.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .