Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Huawei Watch GT Active, so the data shown are historical prices.
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei Watch GT Active |
| Brand | Huawei |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Multisport |
| Series | Huawei Watch GT |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.39 " |
| Operating System | LiteOS |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Wireless Charging, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 454x454 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Plastic, Ceramic, Stainless Steel |
| Colour (Watch) | Silver, Orange, Green, Grey |
| Colour (Strap) | White, Orange, Black, Green |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 178 mAh |
Measures | |
| Thickness | 11.0 mm |
| Width | 47.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .