Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has an energy class of E. The entire fridge freezer is 55 centimetres wide and among its features you will find LED lighting.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fridgemaster MC55265DEB is £299.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This is a combined fridge and freezer from Fridgemaster that will cover all your needs. This is a freestanding, classic fridge freezer with the fridge on top of the freezer. With a fridge freezer you'll save space compared to two full-sized units, while still having plenty of space for your groceries. The fridge has a volume of 197 litres, which would do fine for a smaller household. This model has been given an E energy rating.
This particular fridge freezer has energy class E and uses about 156 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
The fridge has quite a good capacity with a 197-litre volume. The average person needs about 100 litres of fridge space, so this is a good model for a two-person household. But it would of course work just as well in a single-person household.
Fridgemaster MC55265DEB emits a noise measured at 39 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
Above mentioned features are just some of the advantages with Fridgemaster MC55265DEB. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £299. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fridgemaster MC55265DEB |
| Brand | Fridgemaster |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.5 kg |
| Dispenser Features | Ice Cubes |
| Features | LED Lightning, Light Fridge, Glass Shelves, Egg Rack |
| Fridge Volume | 197.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 71.0 L |
| Ice/Water Dispenser | Water Dispenser |
| Climate Class | ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 156.0 |
| Colour | Black |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 4 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 55.8 cm |
| Height | 180.0 cm |
| Weight | 53.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .