Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TP-Link Archer VR600 is £120.90. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are replacing your old router or maybe buying one to strengthen your network, then this might be the model you're looking for. More and more household appliances are equipped with Wi-Fi connectivity and using cables to connect to the internet is almost obsolete.
The advantage of a dual-band router is that you can use the 2.4 GHz band for everyday web browsing, while the faster 5 GHz band is useful for online gaming.
For security reasons, it's important that your router supports some form of wireless security protocol. If nothing else, you do this to prevent outsiders from connecting to your network. This model has support for various security protocols, including WEP.
This is an incredibly popular model on PriceRunner and as of today, the lowest price is £121.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TP-Link Archer VR600 |
| Brand | TP-Link |
Connections | |
| LAN Ports | 4 |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| WAN Ports | 1 |
| USB | Yes |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 4G |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Height | 3.7 cm |
| Depth | 16.4 cm |
| Width | 21.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-06-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Router Security | VPN |
| Supported Bands | Dual-band |
| Wireless Speed 2.4 GHz | 300 Mbps |
| Release Year | 2016 |
| External Antenna | Yes |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless Speed 5 GHz | 1300 Mbps |
| Link Aggregation | No |
| MIMO | No |
| Wireless Speed (max) | 1600 Mbps |
| xDSL Modem | Yes |
| Number of Antennas | 3 |
| Wireless Security | WPA, WEP, WPS, WPA2-PSK, WPA2, WPA-PSK |
| Mesh System | No |
| VoIP (SIP) | No |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| VPN Protocol | IPSec, PPTP |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .