Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Compact (Mini-ITX)
Lowest price for Fractal Design Era 2 Charcoal Grey is £202.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fractal Design Era 2 Charcoal Grey |
| Brand | Fractal Design |
Product Properties | |
| Chassis Type | Compact (Mini-ITX) |
| Colour | Grey |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| LED Lighting | No |
Connections | |
| Microphone (3.5mm) Port | Yes |
| Headphone (3.5mm) Port | Yes |
| USB-C | Yes |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| USB-A | Yes |
| No. of USB-A | 2 pcs |
Material | |
| Material | Wood, Aluminium |
Storage | |
| 2.5" bays | 4 pcs |
Design | |
| Dust Filter | Yes |
| Meshfront | No |
| Window Side Panel | No |
| Soundproof | No |
Expansion Slots | |
| Expansion Slots | 3 pcs |
Power Supply | |
| PSU Integrated | No |
| PSU Format | SFX |
Cooling | |
|---|---|
| Fan Mounts 200 mm | 0 |
| Fan | Yes |
| Fan Mounts 140 mm | 2 |
| Fan Mounts 80 mm | 0 |
| Fan Controllers | No |
| Liquid Cooling Support | No |
| Fans Included | 2 |
| Fan Mounts Total | 4 |
| Fan Mounts 90 mm | 0 |
| Fan Mounts 120 mm | 4 |
| Fan Mounts 92 mm | 0 |
Measures | |
| Weight | 4.6 kg |
| Height | 31.4 cm |
| Depth | 36.6 cm |
| Width | 16.5 cm |
| CPU Cooler Height (max) | 70.0 mm |
| Graphics Card Length (max) | 326.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .