Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A industrial cleaner is great for vacuuming dust on construction sites. This particular model only has a water tank and no bag
It's a good time to buy! Prices are currently £9 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Einhell TH-VC 1815 is £29.99. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Are you thinking of buying an industrial vacuum? If yes, this model from Einhell is a great choice. With this vacuum cleaner you don't have to buy any disposable bags. All dust is collected in a container, which is both more environmentally friendly and economical!
This model is perfect for the construction site or cleaning in the garage. It's not as sensitive as a regular vacuum cleaner and is perfect for places with coarser dirt and debris. This model has a good motor power of 1,250 watts.
This vacuum cleaner might be best suited to clean up spilled fluids rather than dust. The container for this vacuum cleaner has a generous volume and holds a full 15.0 litres, so you don't need to empty it that often.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £30. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell TH-VC 1815 |
| Brand | Einhell |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Performance | |
| Motor Power | 1250 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Weight | 4.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-11-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Bag Volume | 15.0 L |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Wet Suction |
| Dust Collection | Water Tank, Bag |
| Colour | Black, Grey, Red |
| Noise Level | 80 dB |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .