Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A industrial cleaner is great for vacuuming dust on construction sites. The sound level of this model is 64 decibels, which is normal for a vacuum cleaner.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nilfisk Aero 26-2L PC is £516.28. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you are looking for an industrial vacuum, this model could be the one for you. With this vacuum cleaner you don't have to buy any disposable bags. All dust is collected in a container, which is both more environmentally friendly and economical!
This model is perfect for the construction site or cleaning in the garage. It's not as sensitive as a regular vacuum cleaner and is perfect for places with coarser dirt and debris. It is equipped with a motor power of 1,500 watts.
There is no dust collector bin or dust bag in this model, just a water tank. The container for this vacuum cleaner has a generous volume and holds a full 25.0 litres, so you don't need to empty it that often.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! If you compare the price of this vacuum cleaner on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £516. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this vacuum a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Nilfisk Aero 26-2L PC |
| Brand | Nilfisk |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 25.0 L |
| Filter | PET filter |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Blue |
| Noise Level | 64 dB |
Performance | |
|---|---|
| Motor Power | 1500 W |
Measures | |
| Depth | 375.0 mm |
| Height | 530.0 mm |
| Width | 390.0 mm |
| Weight | 9.0 kg |
| Cord Length | 7.5 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-02-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .