Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A handheld vacuum cleaner makes it so much easier to vacuum your home. The vacuum cleaner has a container where the dust is gathered so you don't have to buy any vacuum cleaner bag
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Black & Decker PD1420LP is £72.95. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Are you thinking of buying a handheld vacuum cleaner? If yes, this model from Black & Decker is a great choice. The vacuum cleaner is used with classic vacuum cleaner bags.
With a handheld vacuum cleaner, you don't have to bring out the large vacuum cleaner in the event of minor incidents. This vacuum cleaner has a lower motor power of 200 W, which results in lower energy consumption.
The container for this vacuum cleaner has a slightly smaller volume and holds 0.5 litres, so you may need to empty it quite often. This vacuum cleaner doesn't need vacuum cleaner bags, you can just easily and simply empty the container when it's full.
The range of vacuum cleaners is large, so do some research to see which model suits your needs the best. If you compare the price of this vacuum cleaner on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £73. It has a high average rating of 4.25 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Black & Decker PD1420LP |
| Brand | Black & Decker |
| Type | Handheld Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Features | Battery Powered, Rechargable, Detachable Handset |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Black, Blue, Grey, Silver |
| Noise Level | 75 dB |
Performance | |
| Motor Power | 20 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-05-22 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium, Li-Ion |
| Power Source | Battery, Rechargeable Battery |
| Charging Time | 240 min |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Depth | 100.0 mm |
| Height | 100.0 mm |
| Width | 100.0 mm |
| Weight | 1.42 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .