Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

T102000PETS is a classic floor vacuum cleaner from Tower. The vacuum has a 700-watt motor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Tower T102000PETS is £49.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Tower T102000PETS is the perfect tool to keep your home clean and tidy. The vacuum cleaner is used with classic vacuum cleaner bags.
The traditional floor vacuum cleaner is almost a must in every home. The capacity of this model is also better than many other models. The vacuum is a equipped with a 700-watt motor.
The container for this vacuum cleaner has a normal-sized volume and holds 2.0 litres, so you don't need to change it more often than usual. The sound level of this vacuum cleaner is 79 dB, which is common for vacuum cleaners.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! You can price compare this vacuum cleaner here on PriceRunner, and currently the lowest price is £50. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tower T102000PETS |
| Brand | Tower |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 2.0 L |
| Filter | HEPA filter |
| Features | 2-in-1, Detachable Handset |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Blue |
| Noise Level | 79 dB |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-21 |
Performance | |
|---|---|
| Cleaning performance class (Carpets) | E |
| Dust Re-emission Class | F |
| Cleaning Range | 6.5 m |
| Motor Power | 700 W |
| Cleaning Performance Class (Hard Floors) | A |
Measures | |
| Depth | 240.0 mm |
| Height | 300.0 mm |
| Width | 250.0 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Cord Length | 5.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .