Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A industrial cleaner is great for vacuuming dust on construction sites. This particular model only has a water tank and no bag
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nilfisk ATTIX 33 01 IC is £603.71. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying an industrial vacuum? If yes, this model from Nilfisk is a great choice. With this vacuum cleaner you don't have to buy any disposable bags. All dust is collected in a container, which is both more environmentally friendly and economical!
With this vacuum cleaner you can easily clean coarser dirt and garbage from the construction site, things that an ordinary vacuum cleaner is too sensitive to do. The 1,400-watt motor helps you clean your home properly.
This vacuum cleaner has a standard noise level of 60 dB. You will not have to empty the container in the first place, as it has a generous volume of 30.0 litres.
The range of vacuum cleaners is large, so do some research to see which model suits your needs the best. Currently, the lowest price on this product is £604, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is above average for the category, which in combination with its features makes this vacuum a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Nilfisk ATTIX 33 01 IC |
| Brand | Nilfisk |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Dust Bin Volume | 30.0 L |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Turnable Wheels, Wet Suction |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Blue |
| Noise Level | 60 dB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-28 |
Performance | |
|---|---|
| Suction Power (kPa) | 25.0 kPa |
| Motor Power | 1400 W |
Measures | |
| Depth | 565.0 mm |
| Height | 520.0 mm |
| Width | 385.0 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Cord Length | 7.5 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .