Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This vacuum cleaner has a slightly weaker suction effect than many other models on the market today, but it also makes it more energy efficient.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nilfisk VL500 75-1 BSF is £884.09. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Nilfisk Nilfisk VL500 75-1 BSF is the perfect tool to . Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
. This vacuum cleaner's noise level is 82 dB and doesn't suit you who are looking for a quiet vacuum cleaner.
The range of vacuum cleaners is large, so do some research to see which model suits your needs the best. You can price compare this vacuum cleaner here on PriceRunner, and currently the lowest price is £884. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this vacuum a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Nilfisk VL500 75-1 BSF |
| Brand | Nilfisk |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 44.0 L |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Turnable Wheels, Wet Suction |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Black |
| Noise Level | 82 dB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-21 |
Performance | |
|---|---|
| Suction Power (W) | 200 W |
| Suction Power (kPa) | 20.0 kPa |
Measures | |
| Depth | 840.0 mm |
| Height | 1000.0 mm |
| Width | 620.0 mm |
| Weight | 26.0 kg |
| Cord Length | 10.0 m |
| Hose Length | 2.5 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .