Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

CCQSASV1P1 is a classic floor vacuum cleaner from Vax. The cord is 6 metres long, perfect for smaller households.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Vax Air Stretch Pet CCQSASV1P1 Grey is £64.99. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
Vax CCQSASV1P1 is the perfect tool to keep your home clean and tidy. The dust is collected in regular vacuum cleaner bags.
Floor vacuum cleaners generally have a better suction power than more modern models, which means that even the smallest dust particles can be captured. It's a good alternative if you have allergies. This model has a motor power of 850 watts.
This model is equipped with a cord of 6 metres, a great alternative if you don't need to vacuum larger areas. This vacuum cleaner is bagless, instead the dust collects directly in a container that you easily empty whenever you need.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £65. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Vax Air Stretch Pet CCQSASV1P1 Grey |
| Brand | Vax |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 1.5 L |
| Filter | Washable |
| Features | Telescopic Tube, Pet Hair Removal, 3-in-1 |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Black, Blue, Grey, Silver |
| Manufacturer Colour | Grey |
| Noise Level | 78 dB |
Performance | |
|---|---|
| Motor Power | 900 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Depth | 380.0 mm |
| Height | 330.0 mm |
| Width | 260.0 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Cord Length | 6.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .