Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A industrial cleaner is great for vacuuming dust on construction sites. This particular model only has a water tank and no bag
MyTrendyPhone
Kärcher AD 2 Ash and Dry Vacuum Cleaner - 600W
Or 3 interest-free payments of £43.60/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Kärcher AD 2 is £130.80. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This model is a great choice for you who wants a powerful vacuum cleaner that can handle heavier dirt. With this vacuum cleaner you don't have to buy any disposable bags. All dust is collected in a container, which is both more environmentally friendly and economical!
For cleaning the workshop, garage or other places with coarser dirt, it's best to use this type of model that is specifically designed to handle it. The vacuum is a equipped with a 600-watt motor.
There is no dust collector bin or dust bag in this model, just a water tank. You will not have to empty the container in the first place, as it has a generous volume of 14.0 litres.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £131. It has a high average rating of 4.17 out of 5, which makes it one of the best vacuum cleaners on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Kärcher AD 2 |
| Brand | Kärcher |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 14.0 L |
| Features | Ash Vacuum |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Black |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-01-22 |
Performance | |
|---|---|
| Suction Power (W) | 150 W |
| Motor Power | 600 W |
Measures | |
| Depth | 345.0 mm |
| Height | 440.0 mm |
| Width | 330.0 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Cord Length | 4.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .