Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG M2780D is £326.93. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
LG brings you this nice LED TV with a size of 27 inches. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
LG M2780D has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve amazing brightness and incredible colours.
As you can see, LG M2780D is a model with many handy features. Right now, the lowest price on this product on PriceRunner is £327, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. This model has a high average rating of 4.6 out of 5 and all its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG M2780D |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 27.0 " |
| Colour | Black |
| Energy Class | D |
Features | |
| Voice Control | No |
| Smart TV | No |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, Component, VGA, USB-A, HDMI, SCART, Composite |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-T |
Picture | |
|---|---|
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | No |
| Local dimming | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| Display | LED |
| VRR | No |
Measures | |
| Weight (without legs) | 5.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2010-12-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .