Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung QE75QN95B, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE75QN95B |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Silver |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 100 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | Neo QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Picture-in-Picture (PiP), Time-shift, USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 126.0 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-28 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | DLNA |
| Smart Home System | Samsung SmartThings , Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Tuner | |
| Receiver | Twin Tuners, Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 70 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 102.4 cm |
| Weight (without legs) | 31.3 kg |
| Height (without legs) | 95.8 cm |
| Depth (including legs) | 31.8 cm |
| Width | 167.0 cm |
| Weight (including legs) | 41.3 kg |
| Depth (without legs) | 1.7 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .