Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony FWD-32W800 is £395.80. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This model from Sony with a 1,366x768 resolution has a screen size of 32 inches and a gorgeous LED display. To get surround sound you can use an optical cable between the TV and a soundbar, for example. Thanks to this model's image enhancement technology, even older movies will look sharp.
Sony FWD-32W800 supports HDR - High Dynamic Range. Experience colour and light in a whole new way. With HDR you will see details in the lightest and darkest part of the image that you otherwise would have missed out on. Nowadays, many older movies and video games have been updated with HDR so that you can experience them anew and see details you missed the first time.
This TV has an LED display, which is the most common and proven technology. Some of the advantages of LED displays are their ability to achieve great brightness and also very natural colours. They are also very energy efficient, which means you are doing something for both the environment and your wallet.
With this TV, Sony has used image enhancement technology to use the its potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 1,366x768 resolution will get a facelift and look better than ever.
All in all, is Sony FWD-32W800 a good TV with good features. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget. Right now, the lowest price on this product on PriceRunner is £396, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony FWD-32W800 |
| Brand | Sony |
Product Properties | |
| Screen Size | 32.0 " |
| Operating System | Android TV |
| Colour | Black |
| Brightness (Nits) | 380.0 cd/m2 |
Picture | |
| ALLM | No |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LCD, LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| Supported video files | HEVC/H.265, MPEG2, MPEG4, VP9, DivX, Xvid, MPEG1 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| ARC | ARC |
| Features | Public Display, HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Screen Resolution | 1366x768 |
Design | |
| Screen design | Flat |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 60.0 W |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast |
| Wi-Fi | Yes |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 10 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
Measures | |
| Height (including legs) | 46.8 cm |
| Weight (without legs) | 4.9 kg |
| Height (without legs) | 44.2 cm |
| Depth (including legs) | 18.9 cm |
| Width | 73.3 cm |
| Weight (including legs) | 5.0 kg |
| Depth (without legs) | 7.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-04-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .