Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG 86UR78006LB is £699.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This model from LG with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 86 inches and a neat LED display. Support for HDR which gives light and colours an amazing depth. Thanks to this model's image enhancement technology, even older movies will look sharp.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from LG.
If you like to share pictures and film clips from your vacation or other fun stuff you have on your iPhone, you can take joy in the fact that LG LG 86UR78006LB has built-in Apple Airplay support. This lets you seamlessly display your content on the screen.
Apart from a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
As you can tell, there are many good things to say about LG 86UR78006LB. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you. If you compare prices on LG 86UR78006LB on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £699. It is also one of the highest ranked TVs in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 86UR78006LB |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 84.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | webOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 50 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Voice Assistant | LG ThinQ |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Tuner | |
| CI/CA | CI/CA |
Connections | |
|---|---|
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby AC-4, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, PCM, AAC, WMA |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, AirPlay |
| Smart Home System | Apple HomeKit |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 600x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 116.4 cm |
| Weight (without legs) | 45.2 kg |
| Height (without legs) | 110.4 cm |
| Depth (including legs) | 36.2 cm |
| Width | 192.7 cm |
| Weight (including legs) | 45.9 kg |
| Depth (without legs) | 5.99 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .