Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony KD-75X75WLU is £949.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A 75-inch LED TV from Sony with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Four HDMI ports for your consoles and DVD player. You also find two USB ports if you want to connect an external hard drive. Colours and light get a fabulous depth thanks to HDR support.
For the most frequently used devices you have four HDMI ports for your gaming consoles, Apple TV, or other media players and cable receivers. If you want to display movies or images from external hard drives, you have two USB ports for that.
Apple Airplay is built into the TV, which makes it easy to share your recorded videos or pictures from your latest vacation right on your TV, provided you have an iPhone, iPad, or another iOS device.
Sony KD75X75WLU 75 has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve incredible colours and amazing brightness.
As you can see, Sony KD75X75WLU 75 is a model with many handy features. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you. If you compare prices on this product on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £949. It is also one of the most popular models.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony KD-75X75WLU |
| Brand | Sony |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Silver |
| Energy Class | F |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, VP9 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of Composite | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| HDMI Version | 2.0b, 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, AirPlay |
| Smart Home System | Apple HomeKit, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 104.5 cm |
| Weight (without legs) | 30.4 kg |
| Height (without legs) | 96.9 cm |
| Depth (including legs) | 41.5 cm |
| Width | 168.6 cm |
| Weight (including legs) | 31.7 kg |
| Depth (without legs) | 7.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .