Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This QLED TV from TCL comes, among other things, with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Enjoy your favourite apps such as HBO, Amazon Prime, YouTube and Spotify right on your T
Try flexible payments with
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling TCL 65C645K, so the data shown are historical prices.
A 65-inch QLED TV from TCL with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Three HDMI ports and one USB ports for your DVD player and playing content from external hard drives. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
QLED is the latest technology from Samsung, and it's based on Quantum Dot technology. QLED will give you great brightness and probably the most natural colours you've ever experienced on a TV.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from TCL.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Aforementioned features are just some of the advantages to TCL 65C645K. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £. It is also one of the most popular TVs. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes TCL 65C645K a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 65C645K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Android TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Titanium |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, PNG |
| HDR | Yes |
| Display | QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10 Pro, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), AVI, VP9, AVC/H.264, WMV |
| VRR | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-29 |
Energy Facts | |
|---|---|
| Power Consumption (Standby) | 2.0 W |
| Power Consumption (in Use) | 110.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, WMA |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 88.6 cm |
| Weight (without legs) | 15.1 kg |
| Height (without legs) | 83.5 cm |
| Depth (including legs) | 35.0 cm |
| Width | 144.4 cm |
| Weight (including legs) | 15.3 kg |
| Depth (without legs) | 8.2 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .