Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

85C805K from TCL is an 85-inch Mini-LED and QLED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Get a richer TV experience thanks to High Dynamic Range, which brings great contrast
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 85C805K is £1,299.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This model from TCL is an 85-incher and has a great Mini-LED and QLED-display. Supports HDR which gives colours and light a fabulous depth.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
With both sound and image provided by Dolby, you get a movie experience as never before. If you're looking for that genuine cinema experience, Dolby is the obvious option. Dolby's sound gives depth, clarity, and details you'd otherwise never notice. Together with Dolby Vision, it provides a seldom seen depth and richness in colour and contrast.
TCL 85C805K has a crystal clear resolution that will never cease to impress you. The resolution is 4K Ultra HD, which is four times higher than a normal high-definition TV. Video games and old favourite movies will be elevated and services such as Netflix provides lots of content in 4K, so there are plenty of opportunities to fully utilize the TV's potential.
In conclusion there are many good features to 85C805K. 85C805K costs £1299 here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. If you compare the price of the model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but considering its features, you'd be getting a real premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 85C805K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 85.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Titanium |
| Energy Class | F |
| Brightness (Nits) | 1300.0 cd/m2 |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED, Mini-LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Apple HomeKit |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 600x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 115.6 cm |
| Weight (without legs) | 35.1 kg |
| Height (without legs) | 108.9 cm |
| Depth (including legs) | 38.5 cm |
| Width | 189.0 cm |
| Weight (including legs) | 35.8 kg |
| Depth (without legs) | 7.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .