Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for TCL 98C805K is -. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This model from TCL with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 98 inches and a neat Mini-LED and QLED display. Thanks to this TV's image enhancement technology, even older movies will look sharp.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 4K resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
If the home theatre system has ARC (Audio Return Channel) it can be connected to the ARC on this TV, and in this way, you can transmit the audio from the TV back to the home theatre system without the use of any other cables.
Your old favourite movie will get a new life thanks to the support for Dolby image and audio. With Dolby Vision, the imagery fully comes to life, as Dolby has cooperated with directors to make the movie look just as intended. In combination with a unique sound, it will give the feeling of being right in the movie.
All in all, is 98C805K a model with good features. It is one of the highest ranked TVs in terms of popularity on PriceRunner right now and currently has a lowest price of £1999. If you compare the price of the model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but considering its features, you'd be getting a real premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 98C805K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 98.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Titanium |
| Energy Class | G |
| Brightness (Nits) | 1500.0 cd/m2 |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | Dolby Vision IQ, HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), MPEG2, AVI, VP9, AVC/H.264, WMV |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 195.0 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-10 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 60 W |
| Audio File Formats | MP3, WMA |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 500x600 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 128.9 cm |
| Weight (without legs) | 55.4 kg |
| Height (without legs) | 124.2 cm |
| Depth (including legs) | 42.0 cm |
| Width | 217.9 cm |
| Weight (including legs) | 58.0 kg |
| Depth (without legs) | 10.3 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .