Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 40SF540K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 40.0 " |
| Operating System | FireOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| VRR | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Features | |
|---|---|
| ARC | eARC |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, HDMI |
| HDMI Version | 1.4 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS Virtual:X |
| Speaker output (total) | 16 W |