LG OLED48C26LB
LG OLED48C26LB
Compare
48" OLED evo, 3840x2160 (4K Ultra HD), Smart TV
Popularity
1987
in
TVs
Try flexible payments withKlarna
Carters Direct
LG OLED48C26LB_AEK Smart Television
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
Compare:
Features
Product
Product nameLG OLED48C26LB
BrandLG
Product Properties
Screen Size48.0 "
Release Year2022
Operating SystemwebOS
Energy efficiency class HDRG
ColourBlack
G
Refresh Rate100 Hz
Picture
120p
Yes
No
Aspect Ratio16:9
Yes
Image EnhancementYes
Local dimmingNo
HDRYes
3DNo
DisplayOLED evo
HDR TypeDolby Vision IQ, HLG, HDR10
No
Features
Voice ControlYes
Voice AssistantLG ThinQ
Smart TVYes
Display
Screen Resolution3840x2160 (4K Ultra HD)
Connections
MHLNo
ConnectionsUSB-A, Optical S/PDIF, HDMI
HDMI Version2.1
CECYes
No. of HDMI4 pcs
Design
Screen designFlat
Wireless
BluetoothYes
Wireless & StreamingAirPlay 2
Apple HomeKit
Wi-FiYes
Audio
Surround Sound FormatsDolby Atmos
Energy Facts
Power Consumption (Standby)0.5 W
Power Consumption (in Use)65.9 W
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements300x200 mm