Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 75V6BK is £499.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a gorgeous 75-inch TV from TCL with a nice LED display and a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Support for HDR which gives light and colours a fabulous depth.
The support for High Dynamic Range (HDR) gives your favourite movies and games a facelift you would never have thought possible. HDR shows the colours on a deeper spectrum and gives greater contrast between the light and dark parts of the image. The picture gets a whole new depth with more natural details and gleaming colours. Once you've tried HDR, it will be hard to go back.
This TV has an LED display, which is the most common and proven technology. Some of the advantages of LED displays are their ability to achieve great brightness and also very natural colours. They are also very energy efficient, which means you are doing something for both the environment and your wallet.
V6BK Ultra has a crystal clear 4K resolution that will drop some jaws. To put that into perspective, it's four times the resolution of a normal high-definition TV. If you haven't experienced 4K yet, now is the time.
All in all, is V6BK Ultra a good TV with good features. It is one of the highest ranked TVs in terms of popularity on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £500. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 75V6BK |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Android TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Titanium |
| Energy Class | E |
Picture | |
| Frame Rate | 120p |
| ALLM | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| HDR | Yes |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+ |
| Supported video files | HEVC/H.265, MPEG2, AVC/H.264, DivX |
| VRR | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of Composite | 1 pcs |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 2.2 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Design | |
| Screen design | Flat |
Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast, Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 107.0 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 102.5 cm |
| Weight (without legs) | 19.0 kg |
| Height (without legs) | 95.9 cm |
| Depth (including legs) | 35.1 cm |
| Width | 166.7 cm |
| Weight (including legs) | 29.2 kg |
| Depth (without legs) | 7.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .