Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

43" LED, 3840x2160 (4K Ultra HD), Smart TV
Lowest price for Philips 43PUS7000 is £232.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 43PUS7000 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Screen Size | 43.0 " |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Titan OS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | E |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Enhancement | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+ |
| Supported video files | HEVC/H.265, Matroska (MKV), MPEG2, AVI, MPEG4, VP9, AVC/H.264, MPEG1 |
| VRR | Yes |
Features | |
| ARC | ARC |
| Smart TV | Yes |
Connections | |
| MHL | No |
| Connections | HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 42.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Digital |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-T |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Google Home, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x100 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 58.2 cm |
| Weight (without legs) | 6.29 kg |
| Height (without legs) | 56.4 cm |
| Depth (including legs) | 22.6 cm |
| Depth (without legs) | 8.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-04-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .