Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is Samsung Samsung The Frame QE55LS03, which is a 55-inch QLED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Enjoy your favourite apps such as HBO, Netflix, YouTube, and Spoti
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung The Frame QE55LS03 is £869.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from Samsung is a 55-incher and has an eye-catching QLED-display. The image get an amazing depth thanks to HDR support. Four HDMI ports and three USB ports for your media players and playing content from external hard drives.
The latest technology from Samsung is called QLED, and it will give you the best brightness and the most natural colours you've ever seen on a TV. QLED is based on Quantum Dot technology.
The support for High Dynamic Range (HDR) gives your favourite movies and games a facelift you would never have thought possible. HDR shows the colours on a deeper spectrum and gives greater contrast between the light and dark parts of the image. The picture gets a whole new depth with more natural details and gleaming colours. Once you've tried HDR, it will be hard to go back.
With this TV, Samsung has used image enhancement technology to use the its potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution will get a facelift and look better than ever.
All in all, is Samsung The Frame QE55LS03 a good TV with good features. If you compare prices on this product on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £869. It is also one of the highest ranked TVs in terms of popularity. This model has a good average rating of 4.5 out of 5 and all its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung The Frame QE55LS03 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Tizen |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Features | Time-shift, USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
Connections | |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, RS-232, HDMI |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 40 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
| Audio File Formats | MP3 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 127.0 W |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, DLNA |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
Measures | |
| Height (including legs) | 75.0 cm |
| Weight (without legs) | 18.9 kg |
| Height (without legs) | 70.7 cm |
| Depth (including legs) | 20.0 cm |
| Width | 123.5 cm |
| Weight (including legs) | 19.4 kg |
| Depth (without legs) | 4.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .