Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips 43HFL3014 is £345.85. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
Philips brings you this sharp LED TV with a size of 43 inches. Even old classics which haven't been remastered in HD will look better on this TV thanks to image enhancement.
Philips 43HFL3014 is equipped with ARC. This means that the HDMI that runs from the amplifier or soundbar to your TV also can transmit the sound back to the amplifier or soundbar, so you don't need any other audio cables for that. The amplifier or soundbar must also support ARC and the HDMI cable needs to be a high-speed variant.
Philips 43HFL3014 has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve amazing brightness and incredible colours.
With this TV, Philips has used image enhancement technology to use the TV's potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 1,920x1080 (Full HD) resolution will get a facelift and look better than ever.
All in all is Philips 43HFL3014 a good TV with good features. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget. It is one of the most popular models on PriceRunner right now and currently has a lowest price of £346.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 43HFL3014 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Screen Size | 43.0 " |
| Release Year | 2019 |
| Colour | Black |
| Energy Class | D |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| ALLM | No |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | No |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| HDR | No |
| 3D | No |
| Display | LED |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), MPEG2, AVI, MPEG4, WMV9 HD (VC-1), AVC/H.264, MPEG1, WMV |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| ARC | ARC |
| Smart TV | No |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, VGA, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, SCART |
| HDMI Version | 1.4 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Audio | |
| Speaker output (total) | 16 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, AAC, WMA, MP4, WAV |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Power Consumption (in Use) | 34.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-T |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 58.1 cm |
| Weight (without legs) | 7.2 kg |
| Height (without legs) | 56.3 cm |
| Depth (including legs) | 21.2 cm |
| Width | 97.0 cm |
| Weight (including legs) | 7.3 kg |
| Depth (without legs) | 8.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .