Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Zebra ET51CE-RTL is £1,303.22. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. Reading is easier and images are clearer on the 8.4-inch display, and it is also well suited for streaming movies. Apart from this, the tablet has a smaller, but also more cost-efficient, battery.
The pictures you take with the camera on this tablet has a resolution of 13-megapixels. This tablet has an average storage space, 32 GB, which is adequate for everyday use.
The screen, with its full HD resolution of 2560x1600 pixels, is useful for streaming high-res content. The operative system on this product is Android.
As you can tell, there are many good things to say about Zebra ET51CE-RTL. Currently, the lowest price on this product on PriceRunner is £1303, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is above average for the category, which combined with its features make this tablet a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Zebra ET51CE-RTL |
| Brand | Zebra |
Series | |
| Series | Universal |
Product Properties | |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 8.4 " |
| OS Version | Android 8.1 Oreo |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 2TB |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 32 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiDi | No |
| NFC | Yes, No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes, No |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Processor Cores | Octa Core, Quad Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 660 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Capacity | 6440 mAh |
Measures | |
| Depth | 12.7 mm |
| Width | 228.0 mm |
| Weight | 514.0 g |
| Height | 150.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .