Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from ASUS has a generous screen size of 43" and a 144 Hz refresh rate, which is great and well suited for gaming. It has HDR which gives a more detailed and natural imag
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS ROG Strix XG43UQ is £1,911.62. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
The screen size is 43 inches, which makes it one of the larger screens on the market. The panel on the monitor is of the VA type. The VA panel is well suited for both games and movies thanks to the wide colour spectrum and good viewing angles. HDR gives this model great colour output.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 144 Hz. Perfect for the gamer looking for a smooth gaming experience. The response time is a more than ample 1 ms, well suited for gaming and it should make your games project smoothly.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £1912, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix XG43UQ |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 4000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | White, Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium Pro |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 43.0 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.2451 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness (Nits) | 1000.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 68.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 48 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 7.5 cm |
| Weight With Stand | 15.3 kg |
| Width | 97.5 cm |
| Depth With Stand | 30.2 cm |
| Height Without Stand | 57.1 cm |
| Height With Stand | 63.1 cm |
| Weight Without Stand | 14.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .