Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for LC-Power LC-M44-DFHD-120 is £548.12. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
This model's panel is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. Measuring 43.8", it exceeds most of its competitors in sze.
This product is highly popular on our site,. The current lowest price is £548, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LC-Power LC-M44-DFHD-120 |
| Brand | LC-Power |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | White |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 44.0 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 3840x1080 (UltraWide) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness (Nits) | 400.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 32:9 |
Features | |
| Tiltable | No |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 54.5 kW/h |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 43.2 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 43 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 8.4 cm |
| Weight With Stand | 11.5 kg |
| Width | 109.0 cm |
| Depth With Stand | 28.7 cm |
| Height Without Stand | 33.0 cm |
| Height With Stand | 54.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .