Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for NEC MultiSync P435 is £999.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
If you're on the hunt for a large screen, you might be interested in this model with its 43-inch screen size. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors. This monitor has the very common aspect ratio 16:9.
If you're looking for a monitor for gaming, features such as response time and refresh rate are very important. This model has a refresh rate of 60 Hz which is a refresh rate that should be good enough for most needs. The 8 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £999, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | NEC MultiSync P435 |
| Brand | NEC |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Screen Size | 43.0 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 8 ms |
| Adjustable Height | No |
| Response Time (Exact Value) | 8.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 700.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | No |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 5 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 18.5 kg |
| Width | 96.8 cm |
| Height With Stand | 56.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .