Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Technoworld PLC
Hannspree HO245PTB 60.5 cm 23.8IN Touch 1920 x 1080 pixels Full HD LED
Or 3 interest-free payments of £98.39/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hannspree HO245PTB is £295.18. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
The screen size is 23.8", which is a quite common screen size that should work well for most users. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the the format most monitors have.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The response time describes how fast a pixel is updated. This monitor has a response time of 5 ms, which is very low. The refresh rate on this model is 60 Hz which is standard for most monitors and suits a lot of different users.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £295, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hannspree HO245PTB |
| Brand | Hannspree |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Screen Size | 23.8 " |
| Energy Class | E, D |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.2745 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | No |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.34 W |
| Energy Consumption (In Use) | 15 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm, 100x100 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .