Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Elo 2294L is £526.48. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse, and all the other peripherals since it can considerably improve the ergonomics of your home office.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 60 Hz and that is on par with most competing models. With a 10+ ms response time, this monitor might not be the best suited for the latest video games or high-resolution video streaming. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which suits those who want to play games or watch movies.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £526, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Elo 2294L |
| Brand | Elo |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No, Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 22.0 " |
| Energy Class | B |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 10+ ms |
| Adjustable Height | No |
| Response Time (Exact Value) | 14.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 225.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | No |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No, Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 25 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight Without Stand | 5.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .