ASUS VA24EQSB
ASUS VA24EQSB
Compare
Popularity
1844
in
Monitors
AD
From Senetic
ASUS VA24EQSB 60.5 cm (23.8') 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Senetic
4.2(26 ratings)
Lowest price
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
  • Standardized VESA mount
  • 24-inch screen
  • Refresh rate: 75 Hz
  • Response time: 5 ms
  • IPS/PLS panel
If you're looking for a monitor for gaming, features such as response time and refresh rate are very important. The 5 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements. The refresh rate on this model is 75 Hz. That is a fairly high refresh rate compared to other models.
The screen size is 24", which is a quite common screen size that should work well for most users. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide). The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
Features
Product
Product nameASUS VA24EQSB
BrandASUS
Product Properties
IPS/PLS
Surface TreatmentMatte
Contrast1000 :1
Horizontal Viewing Angle178.0 °
Camera (built-in)No
TypeStandard
ColourBlack
SpeakersYes
No
Picture-By-PictureNo
23.8 "
E
Vertical Viewing Angle178.0 °
5 ms
Adjustable HeightNo
0.2745 mm
5.0 ms
Resolution1920x1080 (Full HD)
75 Hz
300.0 cd/m2
Colour Depth8 bit
Picture
HDRNo
Aspect Ratio16:9
Features
TiltableYes
SwivelYes
Display
TouchscreenNo
Design
Yes
Curved ScreenNo
Power Supply
Energy Consumption (Standby)0.5 W
Energy Consumption (1000h)17.9 kW/h
Energy Consumption (In Use)14 W
Additional Info
Created at PriceRunner2022-06-10
Connections
DisplayPort Version1.2
Headphone OutYes
USBYes
2 pcs
Number of DisplayPort1 pcs
EthernetNo
DisplayPort TypeStandard
No
1
ThunderboltNo
VGAYes
USB TypeUSB-A
HDMIYes
1
DVINo
DisplayPortYes
3,5mm In (AUX)No
Memory Card ReaderNo
Sustainability Information
EPEAT RatingNo
TCO CertificationTCO 9.0
TCO
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements100x100 mm