Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Dell P2419H is £245.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but a sub-par picture is hard to live with.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. The 5 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements. This model has a refresh rate of 60 Hz which is practically standard for modern monitors.
Measuring 23.8 inches, you get quite an averagely sized screen and it should work well for most users. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the the format most monitors have.
This product is incredibly popular on our site, and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £245.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dell P2419H |
| Brand | Dell |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2018 |
| Colour | Multicolour, Black |
| Speakers | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 23.8 " |
| Energy Class | D |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No, Yes |
| Pixel Size | 0.275 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No, Yes |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Energy Consumption (1000h) | 13.9 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 18 W |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 4 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 4.3 cm |
| Width | 53.8 cm |
| Depth With Stand | 16.6 cm |
| Height Without Stand | 32.2 cm |
| Height With Stand | 35.6 cm |
| Weight Without Stand | 3.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-08-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .