Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Lowest price for HP OMEN X 27 is £644.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP OMEN X 27 |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Panel Type | TN, IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 170.0 ° |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No, Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium Pro |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | G, D |
| Vertical Viewing Angle | 160.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No, Yes |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No, Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.45 W |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No, Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 9.9 cm |
| Weight With Stand | 7.1 kg |
| Width | 55.8 cm |
| Depth With Stand | 27.3 cm |
| Height Without Stand | 33.1 cm |
| Height With Stand | 49.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .