Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dell U2720Q is £570.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse, and all the other peripherals since it can markedly improve the ergonomics of your home office.
Measuring 27 inches, it is not the largest monitor in the market, but still in the upper half of the spectrum. This monitor has the very common aspect ratio 16:9. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. The 8 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements. The refresh rate on this model is 60 Hz. Most monitors used with computers today have that refresh rate.
This product has gotten great reviews. The current lowest price is £570, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dell U2720Q |
| Brand | Dell |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Glossy |
| Contrast | 1300 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 8 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.1554 mm |
| Response Time (Exact Value) | 8.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| TCO Certification | TCO 8.0 |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, TCO, Energy Star |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-12 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 37.0 kW/h |
| Energy Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Energy Consumption (1000h) | 32.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 33 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.0 cm |
| Weight With Stand | 6.6 kg |
| Width | 61.1 cm |
| Depth With Stand | 18.5 cm |
| Height Without Stand | 35.6 cm |
| Height With Stand | 52.5 cm |
| Weight Without Stand | 4.4 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .