Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Comms Express
Philips B Line 242B9T/00 23.8 In LCD Monitor with SmoothTouch
Or 3 interest-free payments of £129.89/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips 242B9T is £389.69. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
If you're looking for a gaming monitor, features such as response time and refresh rate are very important. This model has a refresh rate of 60 Hz which is standard for most monitors and suits a lot of different users. The 5 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements.
This model's screen size is 24 inches, which is a quite common screen size that should work well for most users. This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors. This monitor has the very common aspect ratio 16:9.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £390.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 242B9T |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Grey, Black |
| Speakers | Yes |
| Screen Size | 24.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms, 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.275 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes, No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 16 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No, Yes |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No, 1 |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | Yes, No |
| DisplayPort | No, Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, TCO, Energy Star |
Measures | |
| Weight With Stand | 8.2 kg |
| Width | 55.4 cm |
| Depth With Stand | 22.7 cm |
| Height With Stand | 41.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .