Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker from Soundcore is, depending on your needs, possibly the best choice for you. Wirelss technology that is supported includes Bluetooth, so you can easily pair
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Soundcore 3 is £33.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
With Soundcore 3, Soundcore has made a water-resistant and portable speaker. It works just as well for house parties as pool parties. It's very convenient to just be able to charge up the battery before heading out. The external source connects with a wire thanks to the AUX port. No more hassle with wireless connections.
This model from Soundcore surely works fine in large rooms, but it is in smaller spaces that it truly shines. It has a pause and a play button. It has never been easier to access tons of music or podcasts. Connect this wireless speaker to your phone and start streaming.
As you can see, Soundcore 3 is a speaker with many clever features. This is a top-ranked Bluetooth speaker in terms of popularity on PriceRunner at the moment and Soundcore 3 costs £34. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Soundcore 3 |
| Brand | Soundcore |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Silver, Blue, Black, Red |
| IP-Class | IPX7 |
Audio Features | |
| Speaker Output (RMS) | 16.0 W |
Features | |
| Features | Water Resistant, Built-in Microphone |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 20.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains, Rechargeable Battery |
| Battery Life | 24.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .