Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker from JBL has several useful features. The wireless communication uses Bluetooth for easy pairing with other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for JBL Flip 5 Black Matte is £129.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
JBL has with JBL Flip 5 made a portable and water-resistant speaker. It works great in the bathroom, even in the shower. The speaker has a playback time of over 12 hours, so you can enjoy your music for quite a while. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This speaker is a practical solution if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. It has never been easier to access tons of music or podcasts. Connect this wireless speaker to your phone or tablet and start streaming.
All in all, JBL Flip 5 is a speaker with great features. This is one of the most popular Bluetooth speakers on PriceRunner at the moment and JBL Flip 5 costs £129. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL Flip 5 Black Matte |
| Brand | JBL |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IPX7 |
| Manufacturer Colour | Black Matte |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 65.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 20.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-25 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Life | 12.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.54 kg |
| Height | 7.4 cm |
| Depth | 6.9 cm |
| Width | 18.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .