Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Bluesound bring you this streaming speaker which might be just the thing you need. This product has built-in support for Spotify to give you easy access to your music.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Analogue Seduction
Bluesound Pulse 2i Wireless Streaming Music Player
Or 3 interest-free payments of £249.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bluesound Pulse 2i is £749.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With Pulse 2i from Bluesound, you get a voice-controlled speaker that plays music and can answer your questions. The external source connects with a wire thanks to the AUX port. No more hassle with wireless connections. The speaker has a cord to provide a stable power supply, so no battery that can run out in the middle of your favourite song.
A portable and voice-controlled streaming speaker. Ask the speaker to play one of your favourite songs or ask about the weather. Voice control is a technology more and more manufacturers are using in their home electronics products. With this wireless speaker, you can connect and stream music from your tablet or phone, for example. You can access any music you have on your phone.
Above mentioned features are just some of the benefits with Pulse 2i. Pulse 2i has a current lowest price of £749. The price is above average for this category, which combined with its features makes this speaker a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bluesound Pulse 2i |
| Brand | Bluesound |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black, White |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 45.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant, True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Radio | Internet Radio |
| Multiroom | Yes |
| App Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Apple Siri |
| Smart Speaker | Yes, No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack, Optical S/PDIF |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains, Battery |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-04-02 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | aptX HD |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No, Yes |
| Wi-Fi | No, Yes |
| Supported Apps | Bluesound, iHeartRadio, Bugs, Qobuz, Napster, Calm Radio, KKBox, Radio Paradise, Deezer, TuneIn, Amazon Music, HighResAudio, Tidal, SoundMachine |
| Spotify Connect | Yes, No |
| AirPlay | No |
| Wi-Fi Dual Band | 5.0 GHz |
Measures | |
| Weight | 5.05 kg |
| Height | 19.8 cm |
| Depth | 19.2 cm |
| Width | 42.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .