Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This streaming speaker might be just the thing you need. If you are picky with the colour, you have several options with this model.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Klipsch The Three II is £379.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Klipsch brings you The Three II, a portable speaker which lets you enjoy music on the balcony, the trip or in the house. The amplifier is built-in into the speaker, so no external amplifier is needed for it to work. The speaker has a cord to provide a stable power supply, so no battery that can run out in the middle of your favourite song.
With The Three II you get a portable streaming speaker that you can easily take with you on your trip. Simply put it in any room when you reach your destination. It has never been easier to access tons of music. Connect this wireless speaker to your phone or tablet and start streaming.
All in all, The Three II is a streaming speaker with great features. This is a top-ranked streaming speaker in terms of popularity on PriceRunner right now and The Three II costs £379. The speaker has a high average review score of 4.72 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Klipsch The Three II |
| Brand | Klipsch |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Natural, Black |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 45.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 120.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Remote Control |
| Physical Buttons | Volume |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono) |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains, Battery |
Measures | |
| Weight | 4.7 kg |
| Height | 17.8 cm |
| Depth | 20.3 cm |
| Width | 34.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .