Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP ProBook 640 G8 2Y2K1EA is £846.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Make sure you buy a laptop that matches your needs and what you're using the computer for. The graphics card in this model is an Iris Xe Graphic. It is integrated and is therefore slower than a dedicated one, since it has no memory of its own. The quad-core Intel Core i5 processor has a speed that measures up to 2.4 GHz.
The computer from HP runs on the operative system Windows. It has 8 GB of RAM. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The processor in this is an Intel Core i5. It is a quad-core unit with a clock speed of 2.4 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores, meaning that several applications can run simultaneously without interfering with each other. To perform all the calculations you ask for, the computer uses the processor and it's what determines how fast a computer is.
This model's screen measures 14". It has an integrated Iris Xe Graphic graphics card, which means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal hard drive is a 256 GB SSD drive.
Right now HP ProBook 640 G8 2Y2K1EA has a lowest price of £846, as you can see here on PriceRunner. It has a high average review of 4.3 out of 5, and its components make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP ProBook 640 G8 2Y2K1EA |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP ProBook |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 14.0 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Screen Surface | Matte |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Processor | |
| Processor Model | 1135G7 |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Model | 1135G7 |
| Processor Cores | 4 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 2.0 cm |
| Depth | 21.4 cm |
| Width | 32.2 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .