Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Omen 16-b0009na 4S1E4EA is £1,199.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The computer from HP runs on the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. If you play a lot of graphics-heavy games, that amount of RAM would surely come in handy.
The CPU, an octa-core Intel Core i7, has a 2.3 GHz clock speed. Thanks to the multi-core processor the computer can handle a larger workload. The CPU is the component that performs all the operations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
The computer has a 16.1-inch screen. It has a dedicated GeForce RTX 3060 graphics card and is a component that can easily be changed should the need arise. The internal hard drive is a 1 TB SSD drive.
Omen 16-b0009na 4S1E4EA costs £1199 and is one of the most popular laptops on PriceRunner. It has a high average review of 4.6 out of 5, and its specifications makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Omen 16-b0009na 4S1E4EA |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP Omen |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 16.1 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, DisplayPort, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Type | IPS |
| Response Time | 3.0 ms |
| Screen Resolution | 2560x1440 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Power Source | |
| Battery Life | 5.5 h |
| Battery Technology | LiPo |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 11800H |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Model | 11800H |
| Processor Cores | 8 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3060 |
| Graphic Card Memory Size | 6 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Measures | |
| Height | 2.3 cm |
| Depth | 24.8 cm |
| Width | 36.9 cm |
| Weight | 2.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .