Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Razer Blade 15 RZ09-0485YWD3-R3W1 is £2,640.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
Blade 15 RZ09-0485YWD3-R3W1 is a laptop with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. Such a high amount of RAM is useful for video editing, among other things.
The computer's screen measures 15.6". The computer has a dedicated GeForce RTX 4060 graphics card. A dedicated graphics card can easily be exchanged should the need arise. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
The processor in this is an Intel Core i7. It is a 14-core unit with a clock speed of 1.8 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can handle a larger workload. The processor is the component that performs all the operations we ask the computer to do, if you want a fast computer you need a powerful CPU.
This is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on Blade 15 RZ09-0485YWD3-R3W1 is £2641. The price is above average for the category, which combined with is performance makes this laptop a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Razer Blade 15 RZ09-0485YWD3-R3W1 |
| Brand | Razer |
Product Properties | |
| Series | Razer Blade |
| Colour | Black |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Screen Resolution | 2560x1440 |
| Touchscreen | No |
Storage | |
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Processor | |
| Processor Model | 13800H |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Model | 13800H |
| Processor Cores | 14 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4060 |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.7 cm |
| Depth | 23.5 cm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 2.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .