Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Omen 16-u0004na is £1,799.97. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
The computer from HP comes with the operative system Windows. It has 16 GB of RAM. If you're buying new RAM, make sure that it's compatible with the motherboard.
The computer has a 16" screen. It has a dedicated GeForce RTX 4060 graphics card, which gives better graphics than an integrated graphics card. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
The processor in this is an Intel Core i7. It is a 16-core unit with a clock speed of 1.5 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can handle a larger workload. The CPU is one of the most important components of your computer and it's what determines how fast a computer is.
Omen 16-u0004na costs £1800 and is one of the most popular laptops on PriceRunner. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Omen 16-u0004na |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP Omen |
| Colour | Black |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 400.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Type | IPS |
| Response Time | 3.0 ms |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Number of RAM Slots | 2 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4060 |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 13700HX |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Processor Model | 13700HX |
| Processor Cores | 16 |
Power Source | |
| Battery Life | 7.5 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 2.0 cm |
| Depth | 26.9 cm |
| Width | 35.7 cm |
| Weight | 2.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-08-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .