Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable computer with 32 GB of RAM, which works well for multitasking. The fast hard drive is of the SSD type.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling ASUS ROG Strix SCAR 16 G634JZ-NM041W, so the data shown are historical prices.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
The computer from ASUS runs on the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 32 GB. If you play a lot of graphics-heavy games, that amount of RAM would surely come in handy.
The screen size on this computer is 16 inches. The computer has a dedicated GeForce RTX 4080 graphics card. This means that the graphics card is its own component and therefore performs better than integrated ones. The internal storage is a 2 TB SSD drive.
The processor in this is an Intel Core i9. It is a 24-core unit with a clock speed of 1.6 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can run heavier applications. The CPU is the part that performs all the operations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
This is one of the most popular laptops on PriceRunner right now, and the current lowest price on ROG Strix SCAR 16 G634JZ-NM041W is £. The price is above average for the category, which combined with is performance makes this laptop a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix SCAR 16 G634JZ-NM041W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS ROG |
| Colour | Black |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 1100.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 2 TB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 32 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4080 |
| Graphic Card Memory Size | 12 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 13980HX |
| Processor | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Model | 13980HX |
| Processor Cores | 24 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 2.26 cm |
| Depth | 26.4 cm |
| Width | 35.4 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .