Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS VivoBook 14 X1404VA-EB076W is £779.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
VivoBook 14 X1404VA-EB076W is a laptop with the Windows operative system. This model has 16 GB of RAM. Such a high amount of RAM is useful for video editing, among other things.
The clock speed in this processor, a ten-core Intel Core i5, is 1.3 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores. To make use of a multi-core setup you should optimize your software for that. The processor is one of the most important components of your computer, if you want a fast computer you need a powerful processor.
The computer has a 14-inch screen. The computer has an integrated Iris Xe Graphic graphics card. An integrated card can't handle as demanding tasks and a dedicated card can. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
This is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on VivoBook 14 X1404VA-EB076W is £780. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS VivoBook 14 X1404VA-EB076W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | ASUS VivoBook |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Material | |
| Material | Plastic |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. RAM Supported | 16 GB |
| Number of RAM Slots | 1 |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 1335U |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Model | 1335U |
| Processor Cores | 10 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.79 cm |
| Depth | 21.39 cm |
| Width | 32.49 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .