Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

It's never a good idea to guess with measurements, that's what measuring tools are for. You get great flexibility since it runs on a battery and lacks a cord that can restrict your
Lowest price for TFA Dostmann 30.1048 is £15.58. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TFA Dostmann 30.1048 |
| Brand | TFA |
| Type | Thermometers |
Product Properties | |
| IP-Class | IP55 |
| Measurable Temperature (max) | 300.0 °C |
| Min. Measurable Temp. (minus) | 50.0 °C |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
Measures | |
|---|---|
| Height | 245.0 mm |
| Length | 17.0 mm |
| Width | 25.0 mm |
| Weight | 0.024 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .