Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This product has a voltage of 230. The output power of the pillar drill is 500 W (watts).
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Holzmann SB162VN is £641.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | Holzmann SB162VN |
| Brand | Holzmann |
| Type | Pillar Drills |
Product Properties | |
| Chuck Size (max) | 16.0 mm |
| Chuck Size (min) | 1.0 mm |
| Output Power | 500 W |
| RPM | 2200 rpm |
| No. of Speeds | 2 |
| IP-Class | IP54 |
| Noise Level | 59 dB |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 310.0 mm |
| Weight | 38.0 kg |
| Length | 570.0 mm |
| Height | 910.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-12-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .